W jakim wieku można więc zacząć naukę gry na gitarze? Czy w ogóle wiek ma tu jakieś znaczenie?

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci stały się normą. Już przedszkolaki zapisywane są na różnorodne nauki: języków, sportów czy gry na instrumentach muzycznych. Jednym z ulubionych instrumentów tak dzieci, jak i ich rodziców, jest gitara. Do niedawna panował pogląd, że naukę gry na gitarze rozpoczyna się dopiero w dziewiątym roku życia. Było to związane przede wszystkim z koniecznością posiadania przez dziecko dostatecznej siły fizycznej. Obecnie odchodzi się od tego przekonania, wychodząc z założenia, że na naukę gry na każdym z instrumentów nigdy nie jest za wcześnie.

Według badań kanadyjskich naukowców dzieci przed ukończeniem 6 lat mają lepszą pamięć do zapamiętywania liczb i dźwięków. Natomiast w momencie ukończenia dziewiątego roku życia, spadają naturalne umiejętności muzyczne. Warto więc uwrażliwiać na dźwięki już od wczesnego dzieciństwa, mając jednak na uwadze fakt, że prawdziwa nauka gry na instrumencie będzie miała sens dopiero w okresie wczesnoszkolnym. Wcześniej jednak dziecko może zapoznać się z gitarą, żeby poznać go, oswoić się z nim.

Nauczyciele gitary twierdzą, że początki gry, niemal bez względu na wiek, są często ciężkie. Ważne jest, by od samego początku wdrażać prawidłowe nawyki dotyczące m.in. sposobu ułożenia rąk, ustawiania palców, trzymania gryfu. I żeby nie spieszyć się oraz nie chodzić na skróty według zasady, że to trening czyni mistrza.

Zapisz się na newsletter


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać od nas najświeższe informacje z naszego serwis za pośrednictem wiadomości email. Od teraz możesz zawsze na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia muzyczne.