Instrument strunowy, doceniany przez muzyków na całym świecie. Instrument ponadczasowy, którego wyjątkowość brzmienia jest spektakularna. W niepowtarzalny sposób oddaje wszystkie, pozytywne i negatywne emocje.Gitara jest instrumentem strunowym z gryfem i progami na podstrunnicy. Wyposażona jest najczęściej w 6 strun, ale można spotkać instrumenty, które posiadają 4, 5, 7, 8, 10 lub 12 strun. W odmianie klasycznej lub akustycznej gitara posiada pudłu rezonansowe, które w wersji elektrycznej zastąpione jest korpusem wykonanym najczęściej z litego drewna. Instrument ten odgrywa istotną rolę w wielu gatunkach muzycznych (blues, country, flamenco, rock).

Gitara akustyczna


Jest grupą instrumentów w której dźwięk wzmacniany jest przez pudło rezonansowe, które ma decydujący wpływ na brzmienie instrumentu. Nie wymaga ona stosowania dodatkowych wzmacniaczy. Pudło gitary wykonywane jest gatunków drzew o bardzo dobrych właściwościach rezonansowych (świerk, cedr).

Dźwięk w gitarze klasycznej powstaje na skutek drgania strun, które przenoszone są na mostek oparty na płycie wierzchniej pudła rezonansowego, które wprawione w drgania powoduje jego wzmocnienie w pudle rezonansowym.

Gitara klasyczna
Wyposażona jest w miękkie nylonowe struny i posiada nieco szerszy gryf umożliwiając tym samym stosowanie bardzo rozmaitych technik szarpania strun.

Gitara akustyczna
Wywodzi się od gitary klasycznej i wyposażona jest w nylonowe lub metalowe struny. Jej konstrukcja jest mocniejsza ze względu na większe siły działające na gryf przy użyciu metalowych strun. Stosowanie metalowych strun w gitarze powoduje powstawanie dźwięków o bardziej metalicznym zabarwieniu. Większe pudło rezonansowe pozwala na uzyskanie większej dynamiki dźwięku. Gitara akustyczna stosowana jest jako instrument akompaniujący, jednak umożliwia także granie partii solowych.

Gitara elektryczna


Odmiana gitary w której pudło rezonansowe zastąpione zostało korpusem, w którym zamontowane są przetworniki elektromagnetyczne, te z kolei generują sygnał elektryczny na skutek drgania strun. Sygnały elektryczne przekazywane są do wzmacniacza, który może być dodatkowo modyfikowany za pomocą potencjometrów lub podłączonych pomiędzy gitarą a wzmacniaczem przetworników nazywanych potocznie "efektami gitarowymi".

Zapisz się na newsletter


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać od nas najświeższe informacje z naszego serwis za pośrednictem wiadomości email. Od teraz możesz zawsze na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia muzyczne.